Kiedy warto rozważyć skorzystanie z pomocy opiekuna dla seniora?

 
Chcemy, aby najbliższe nam osoby zawsze otrzymywały to, czego potrzebują. Gdy jednak pojawiają się spore trudności, na przykład ciężka choroba czy niepełnosprawność, często zachodzi potrzeba stałej opieki.
 
W Polsce zwykle to rodzina zajmuje się seniorem potrzebującym pomocy. Dzieci oraz wnukowie biorą swoich rodziców i dziadków do siebie lub zamieszkują z nimi, aby zapewnić im wsparcie przez 24 godziny na dobę, jeżeli jest ono potrzebne. Czasami jednak trudno jest samodzielnie udźwignąć to zadanie zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Wówczas powinniśmy pomyśleć o poszukiwaniu opiekuna.
 
Skorzystaj z pomocy opiekuna wtedy, gdy:

jesteś bardzo zmęczony obowiązkami nad starszym rodzicem albo innym członkiem twojej rodziny
nie masz pewności, że wykonujesz opiekę właściwie
zaniedbujesz siebie ze względu na brak czasu
nie możesz zrezygnować ze swojej pracy
spędzasz z tego powodu mało czasu ze swoimi dziećmi, partnerem czy partnerką
mieszkasz z dala od rodzinnego miasta osoby, którą się opiekujesz i dojazdy zajmują ci dużo czasu
w trakcie spotkań z seniorem nie masz czasu na to, aby spokojnie z nim usiąść, porozmawiać, ponieważ sprzątasz, gotujesz, pierzesz

 
Są to wybrane sytuacje, w których dobrym wyborem będzie dom seniora lub opieka domowa dla starszej osoby. Przyjęło się uważać, że jednak takie usługi mogą być wyrazem braku wdzięczności. Nic bardziej mylnego! Często są one znacznie lepszym rozwiązaniem, gdy sami nie możemy podołać swojemu zadaniu i nikt nie powinien wymagać od nas całkowitego poświęcenia się opiece nad bliską osobą.
 
Oczywiście, nie musimy decydować się na całkowite przekazanie opieki nad seniorem w ręce opiekuna. Jeżeli wybierzemy usługę taką jak opieka domowa, wtedy opiekun może przychodzić do starszej osoby w wyznaczonych godzinach i dniach, a my będziemy mogli wtedy nadal go odwiedzać, ale rzadziej. Z pewnością przełoży się to na jakość tych spotkań, ponieważ będziemy mieli wtedy więcej czasu na rozmowy, a nie na codzienne czynności jak sprzątanie.